Ziemeļkorejā sācies mobilo sakaru laikmets
Publicēts 22. novembrī, 2011.
Pirms četriem gadiem par mobilā telefona lietošanu Ziemeļkorejā varēja piespriest termiņu soda nometnē, taču kopš 2008. gada līdzšinējie ierobežojumi atcelti, un mobilo sakaru tīkla lietotāju skaits strauji pieaug.

Gaidāms, ka līdz gada beigām Ziemeļkorejas 3G mobilo sakaru tīklam būs miljons lietotāju, bet pirms diviem gadiem valstī tādu bija vien 70 tūkstoši. Vairums lietotāju dzīvo galvaspilsētā Phenjanā, bet ārpus tās dzīvojošie bieži vien ir pārāk nabadzīgi, lai spētu iegādāties tālruni un samaksāt rēķinus, vēsta Reuters. Tālruņa vērtība ir ap 50 tūkstošiem Ziemeļkorejas vonu (aptuveni 180 latu), turpretim vidējā alga ir divtūkstoš vonu (astoņi lati).

Pēc mobilo tālruņu lietošanas aizlieguma atcelšanas Ziemeļkorejas valdība noslēdza vienošanos par sakaru tīkla izveidi ar Ēģiptes uzņēmumu Orascom, kas tīkla izveidē ieguldīja 400 miljonus dolāru. Šis starptautiskās sadarbības projekts Ziemeļkorejai ir nozīmīgs, jo tas ir veids, kā saņemt ārvalstu valūtu. Mobilo sakaru tīkls pašlaik pārklāj tikai 14 procentus valsts teritorijas, taču šajās teritorijās dzīvo 94 procenti valsts iedzīvotāju.

Mobilais tālrunis izolētās valsts iedzīvotājiem var sniegt mazliet vairāk rīcības brīvības, tanī pašā laikā viņiem nav iespējams zvanīt uz ārvalstīm un arī saņemt zvanus no ārvalstīm. Ziemeļkorejiešiem tālruņos nav pieejams arī internets. Nav gaidāms arī, ka mobilos sakarus plaši varētu izmantot disidenti vai protesta kustību rīkotāji, jo informācijas aprite valstī tiek stingri kontrolēta un vairumam cilvēku nav nekādas informācijas par notiekošo citviet pasaulē.


Komentāri
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: